Reportáž z odborné praxe: Od stáže až k práci snů v Praze

15. 5. 2018

Student Michael Klein z Německa absolvoval na jaře roku 2016 tříměsíční pracovní stáž v Praze. Nešlo přitom o žádnou studentskou brigádu, ale o odbornou praxi v softwarové společnosti SAP, kterou mu umožnil „Program podpory odborných praxí“ Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže Tandem.

Odpovědnost od samého začátku

Michael Klein byl přidělen do Oddělení správy lidských zdrojů pro Velkou Británii. Od začátku dostal velkou odpovědnost. S jistotou vykonával různé úkoly v oblasti personální správy: dokumentoval například změny smluv nebo pečoval o stávající osobní spisy. Získal také příležitost zapojit se do IT školení a virtuálních setkání. Jeho pracovní den trval šest hodin a studentovi Odborné střední podnikatelské školy Rotenburg přinesl mnohé praktické zkušenosti.

Klidná pracovní atmosféra a přátelský přístup

Michael získal také cenné osobní zážitky: „Setkal jsem se s opravdu milými lidmi a vedli jsme podnětné rozhovory. Doufám, že zůstaneme v kontaktu.“ Zatímco byl dříve zvyklý trávit polední přestávky v jídelně se svými spolužáky, nyní je využíval k poznávání a výměně profesních zkušeností s ostatními kolegy, kteří k němu byli maximálně otevření. Michael také ocenil uvolněnou pracovní atmosféru a přátelský způsob komunikace mezi kolegy.

Komunikace funguje také nonverbálně

Češtinou na začátku stáže Michael nevládl. Navzdory jeho počátečním obavám to však nebyl problém - komunikace fungovala také neverbálně. „Pokud to nešlo v angličtině, zkusili jsme to v němčině. A když ani to nefungovalo, zkoušelo se rukama a nohama nebo různými znameními. A pak existuje také slovník. Nakonec jsme se vždycky nějak domluvili.“ Ve výsledku se Michael také naučil pár českých slov, jako ahoj, díky nebo dobrý den. Ani po konci své stáže nezapomněl „zvlášť důležité“ slovo - pivo. Protože jak se smíchem konstatuje, obě země spojuje právě vášeň k pivu.

Konkurenční výhoda na trhu práce

Mezinárodní zkušenost Michaelu Kleinovi umožnila se zorientovat a poradit si i v neznámých životních a pracovních podmínkách. Byla to jeho první pracovní zkušenost v zahraničí, díky které získal konkurenční výhodu na evropském trhu práce. Michael Klein proto doporučuje každému, kdo má příležitost, se programu odborných stáží zúčastnit. Protože přesně to podle něho může být tím určujícím argumentem při budoucím pracovním pohovoru. Vzhledem k mezinárodním zkušenostem v systému SAP dostal Michael dokonce chuť a odvahu si v Praze později hledat práci.

A jak dobrý rok po účasti v tomto programu své zážitky a zkušenosti zúročil?

Napřed stáž, pak trvalé zaměstnání

Praktická praxe v Praze Michaela Kleina do té míry namotivovala, že se rozhodl rozšířit a prohloubit své mezinárodní zkušenosti a znalosti anglického jazyka. S podporou koordinátorky předchozí stáže v dubnu 2017 požádal o pozici "HR Service Associate" v SAP v Praze. Jeho proroctví ohledně lepších příležitostí na mezinárodním trhu práce se potvrdilo: nashromážděné zkušenosti ze zahraniční stáže mu v přijímacím procesu prospěly a i díky nim pozici získal. Od července 2017 Michael pracuje pro SAP v oddělení lidských zdrojů v lokalitě Nové Butovice. S českými kolegy vychází velmi dobře - pomáhají mu a pracovní začátky v sousední zemi mu ochotně usnadnili.

Michael Klein je skvělým příkladem přidané hodnoty, kterou „Program podpory odborných praxí“ může pro žáky středních škol mít. Tandem jeho kariérní cesta velmi těší. Doufáme, že Michaelův příklad pomůže mnoha dalším mladým lidem rozšířit obzory.

Autorka reportáže: Julia Köpke

Překlad a úprava textu: Mirka Reifová, Tandem Plzeň

 

Program podpory odborných praxí je Koordinačním centrem česko-německých výměn mládeže Tandem realizován od roku 2000 . Na jeho financování se velkou měrou podílí Česko-německý fond budoucnosti a program EU Erasmus+.

Pokud chcete zažádat o financování odborné praxe na 1. nebo 2. čtvrtletí 2019, zašlete přihlášku do 30. září 2018. Více informací, podmínky programu a přihlašovací formulář naleznete zde.

.


Iva Břendováprogram podpory odborných praxí
Jarmila Půbalová
e-mail: pubalova@tandem-org.cz

telefon: +420 377 634 759
skype: odbornepraxe


Mirka Reifovapublic & media relations
Mirka Reifová
e-mail: reifova@tandem-org.cz
telefon: +420 377 634 762

Aktuality

 • 19. 12. 2020 PF 2021
  Koordinační centrum Tandem Vám přeje klidné a pokojné svátky strávené ve zdraví a pohodě . Do příštího roku pak hodně  odolnosti a motivace při překonávání všech nástrah :)
 • 13. 12. 2020 Síťovací setkání "Odmalička", aneb školky to zkusily online!
  Tandemu se 1. 12. 2020 podařilo propojit v online prostoru zástupkyně českých a německých mateřských škol a jazykové animátorky. Společně se zamýšlely nad možnostmi udržování přeshraničních kontaktů za časů corony a na vlastní kůži si...
 • 10. 12. 2020 Nabídka práce v sekretariátu Tandem Plzeň
  Od poloviny února nabízíme pracovní místo u Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže TANDEM při Západočeské univerzitě v Plzni na pozici  pracovník / pracovnice sekretariátu . Strukturovaný životopis...

Doporučujeme

 • 19. 12. 2020 PF 2021
  Koordinační centrum Tandem Vám přeje klidné a pokojné svátky strávené ve zdraví a pohodě . Do příštího roku pak hodně  odolnosti a motivace při překonávání všech nástrah :)
 • 10. 12. 2020 Nabídka práce v sekretariátu Tandem Plzeň
  Od poloviny února nabízíme pracovní místo u Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže TANDEM při Západočeské univerzitě v Plzni na pozici  pracovník / pracovnice sekretariátu . Strukturovaný životopis...
 • 7. 12. 2020 Česko-německý fond budoucnosti vyhlašuje Téma roku 2021
  Prostřednictvím Tématu roku 2021: “ Nové časy? Nové cesty! Česko-německé vztahy v dobách pandemie ” chce Česko-německý fond budoucnosti v obou zemích podnítit diskuzi o důsledcích krize pro obě společnosti stejně jako motivovat k jejich společnému...

Newsletter

Chcete-li dostávat novinky na e-mail, vyplňte přihlášku k odběru newsletteru.

YouTube   twitter

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Západočeská univerzita

Voš Plzeň