Čí je to město? | Výměna žáků Praha–Hamburk

19. 5. 2014 Hledáme 10 mladých lidí ve věku 16–18 let z Prahy, kteří se chtějí setkat s 10 mladými zástupci z Hamburku. Společně se budeme věnovat tématu: „Čí je to město?“ Výměna se koná ve dvou termínech:  12.–16. září 2014 v Hamburku a 11.–15. října 2014 v Praze. Co signalizuje město obyvatelům? Jak lidé označují ulice? Kdo má nárok a právo na městský prostor?
Máš chuť zažít Hamburk na vlastní kůži, věnovat se jeho vývoji a strukturám?
Zajímáš se o využití nových médií, o možnosti dokumentace života ve městě?
Jsi otevřený/a poznat nové lidi a jejich způsoby, nabídnout ty své?


Hledáme 10 mladých lidí ve věku 16 až 18 let z Prahy, kteří se chtějí setkat se stejně starými protějšky z Hamburku. Společně se budeme věnovat tématu:  „Čí je to město?“

Zúčastni se dvou setkání po 5 dnech (včetně odjezdů a příjezdů), zapoj se do kulturní výměny a zažij společný program. Poznáš běžný den v německé škole, život německé rodiny. Seznámíš se s novými lidmi, získáš si nové přátele. Poznáš hanzovní město Hamburk a jako zástupce z Prahy budeš mít možnost ukázat Prahu z pohledu domorodce. Budeme pracovat na zajímavých místech tvůrčími postupy.
 
Projekt výměny žáků Praha - Hamburk
1. část, 12.–16. září 2014 v Hamburku (Pá–Út)
2. část, 11.–15. října 2014 v Praze (So–St)

Cílem projektu je podpořit mezinárodní setkání žáků, umožnit třeba i tobě, společné zpracování tématu. Pomocí různých uměleckých způsobů chceme zachytit, ztvárnit a zdokumentovat odpovědi na otázku: „Čí je to město?“. Nakonec vše ukážeme v Praze tvým vrstevníkům formou veřejné prezentace.  Během pobytu v Hamburku budeš ubytován/a v německé rodině a navštívíš německou školu. Stejně tak německý žák či žačka bude ubytována ve tvé rodině a navštíví tvojí školu.

Ano, jdu do toho! Čti pozorně!
•    Svojí účast nejdříve domluv s rodiči, jelikož podmínkou účasti je poskytnutí ubytování a stravy pro německého žáka během druhé části v Praze!
•    Podmínkou je, že se zúčastníš obou částí. Během projektu budeš uvolněn z povinné školní docházky na celkem 4,5 dne (3 dny z první části v Hamburku a 1,5 dne z druhé části v Praze).
•    Komunikačním jazykem bude němčina. Očekáváme, že tvoje němčina bude na odpovídající úrovni. (středně pokročilá a vyšší / B2) Také budeš mít úkol naučit Němce trochu česky.
•    Projekt je financován Ministerstvem školství mládeže a tělovýchovy a německým       Úřadem pro školu a odborné vzdělávání Hamburk. MŠMT hradí náklady na cestu, pojištění, částečně stravu a program: jednotlivé dílny, případné vstupné.
•    Chceš se zúčastnit? Napiš krátkou úvahu na otázku: Čí je to město? (Praha) a napiš něco málo o sobě: co tě zajímá a proč by ses rád do této výměny zapojil/a. To vše asi na jednu A4.

Tvoje žádost o účast na tomto projektu musí obsahovat:
•    Motivační dopis, kde uvedeš: jméno, věk, školu, třídu, adresu, kontakt na sebe, krátkou      úvahu na ½ stránky na téma: „Praha, čí je to město?“
•    Přihlášku pošli emailem na českého vedoucího projektu, nejpozději do pátku 13. 6. 2014.

Další informace: 
Vybraní zájemci budou pozváni k osobnímu rozhovoru v němčině, který se uskuteční v budově MŠMT po 15.červnu. Vznikne skupina 10 žáků, kteří se zúčastní výměny Hamburk–Praha.

Pokud máš nějaké další dotazy, můžeš se kdykoliv obrátit na českého vedoucího Davida Procházku (prochazka@tandem.adam.cz)

Těšíme se na Tebe! Přihlaš se co nejdříve, počet míst je omezen.

Informace o výměně ZDE

Aktuality

 • 19. 12. 2020 PF 2021
  Koordinační centrum Tandem Vám přeje klidné a pokojné svátky strávené ve zdraví a pohodě . Do příštího roku pak hodně  odolnosti a motivace při překonávání všech nástrah :)
 • 13. 12. 2020 Síťovací setkání "Odmalička", aneb školky to zkusily online!
  Tandemu se 1. 12. 2020 podařilo propojit v online prostoru zástupkyně českých a německých mateřských škol a jazykové animátorky. Společně se zamýšlely nad možnostmi udržování přeshraničních kontaktů za časů corony a na vlastní kůži si...
 • 10. 12. 2020 Nabídka práce v sekretariátu Tandem Plzeň
  Od poloviny února nabízíme pracovní místo u Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže TANDEM při Západočeské univerzitě v Plzni na pozici  pracovník / pracovnice sekretariátu . Strukturovaný životopis...

Doporučujeme

 • 19. 12. 2020 PF 2021
  Koordinační centrum Tandem Vám přeje klidné a pokojné svátky strávené ve zdraví a pohodě . Do příštího roku pak hodně  odolnosti a motivace při překonávání všech nástrah :)
 • 10. 12. 2020 Nabídka práce v sekretariátu Tandem Plzeň
  Od poloviny února nabízíme pracovní místo u Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže TANDEM při Západočeské univerzitě v Plzni na pozici  pracovník / pracovnice sekretariátu . Strukturovaný životopis...
 • 7. 12. 2020 Česko-německý fond budoucnosti vyhlašuje Téma roku 2021
  Prostřednictvím Tématu roku 2021: “ Nové časy? Nové cesty! Česko-německé vztahy v dobách pandemie ” chce Česko-německý fond budoucnosti v obou zemích podnítit diskuzi o důsledcích krize pro obě společnosti stejně jako motivovat k jejich společnému...

Newsletter

Chcete-li dostávat novinky na e-mail, vyplňte přihlášku k odběru newsletteru.

YouTube   twitter

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Západočeská univerzita

Voš Plzeň