Ali Salman se seznámil s životem v Česku

12. 5. 2017

Ali Salman má rád výzvy, a proto se rozhodl zapojit do Programu podpory odborných praxí. Budoucí obchodník absolvoval svoji stáž ve Slaném u Prahy, ve firmě, která připravuje zájemce na pobyt v zahraniční. V následujícím článku se dočtete o jeho zkušenostech.

Očekávaní a motivace
V rámci svého studia na obchodníka jsem přes rok studoval ve škole BB1 v Goslaru – Am Stadtgarten. Německo je velká exportní země, která má hodně kontaktů po celém světě, a také do sousedního Česka (heslo VW/Škoda!). Chtěl jsem se dozvědět více o této zemi, místních mladých lidech i českém hospodářství. Moje škola v Goslaru má partnerskou školu ve Slaném, zažádal jsem proto o možnost účastnit se odborných praxí zde a byl jsem úspěšný! Hodně mě zajímaly názory našich sousedů ve vztahu k Evropě a chování obyčejných lidí v českém pracovním prostředí. Předpokládal jsem, že potkám otevřené, mladé lidé.


Příprava
Cestu vlakem jsem plánoval přes internet. Předem jsem si našel také informace o městě Slaný a místních zajímavostech.


Jazykový a interkulturní úvod
V Česku jsem se dorozumíval anglicky. Věděl jsem, že se ve školách učí kromě němčiny také angličtina. Díky mému vzdělání na obchodníka, není pro mě angličtina problém. Přesto jsem se sám chtěl naučit pár slov česky. Před odjezdem jsem si půjčil česko-německý slovník a pilně jsem se učil J.
Z dějepisu ze školy jsem věděl, že někteří starší lidé by ke mně mohli mít předsudky. Chtěl jsem k nim být otevřený a přátelský.


Organizace (místo, ubytování, stravování)
Pří hledání vhodné firmy pro moji praxi mi hodně pomohla naše partnerská škola ve Slaném. Kontaktní osoba z české školy mi také doporučila penzion na ubytování. Snídaně jsem si mohl připravovat sám, jídlo jsem si nakupoval ve městě.


Průběh praxe a obsah
Ráno, po mém příjezdu, mě moji spolupracovníci provedli firmou.  Tato firma nabízí různé druhy (nejen jazykových) kurzů jako přípravu na pobyt v zahraničí.
V rámci kurzů jsem mohl zájemcům představit moji zemi a jazyk. Připravil jsem pro ně také německé jídlo. Kromě jiného jsem ve firmě spolupracoval v oddělení marketingu, neboť tato oblast patří k mému studiu. Představil jsem kolegům své nápady a prezentaci, kterou je možné shlédnout na webové stránce BBS1 Goslar (www.bbs1goslar.de).


Poznatky a výsledky mé praxe
Firma je dobře vybavena, účastníci kurzů mohou při své výuce využívat nejmodernější techniky. Organizace všech kurzů byla výborná. Po celou dobu praxe se mi moc dobře spolupracovalo s mými kolegy ve Slaném, ti také reflektovali má přání, která se týkala pracovního plánu. Kolegové přijali některé mé nápady v oblasti marketinku.

Volný čas
Přímá vzdálenost ze Slaného do Prahy je 25 kilometrů. S kolegy jsme do Prahy často jezdili. Zdá se mi, že život v Praze je klidnější než v Berlíně. Také jsem strávil nejeden společný večer se svými českými kolegy při diskuzi o politice, sportu a jiném.  Jsem rád, že jsem si mezi nimi našel kamarády.


Země a lidé
Seznámil jsem se v těch třech týdnech s přátelskými a otevřenými lidmi. Občas jsme měli různé názory, to nám nebránilo skvěle diskutovat. Ochota pomoci byla velká. Kontaktní osoba, učitel ze školy v Slaném, mi moc pomohl (především u příjezdu).


Problémy
V zásadě jsem neměl žádné problémy. Až jednou, při přestupu na vlak v Praze, jsem nastoupil do špatného vlaku a jel opačným směrem.


Závěr a podněty
Bylo by fajn, kdyby více německých žáků mělo chuť navštívit Česko. Tato sousední země je blízko, ale u severoněmeckých mladých lidí zatím bohužel málo známá.  Čechy a Němce spojuje historie. Bohužel jsem nepřišel do kontaktu se staršími občany z Česka.

Máte chuť se Programu podpory odborných praxí také zapojit? Kontaktujte nás.

.


Iva Břendováprogram podpory odborných praxí
Jarmila Půbalová
e-mail: pubalova@tandem-org.cz

telefon: +420 377 634 759
skype: odbornepraxe

Aktuality

 • 19. 12. 2020 PF 2021
  Koordinační centrum Tandem Vám přeje klidné a pokojné svátky strávené ve zdraví a pohodě . Do příštího roku pak hodně  odolnosti a motivace při překonávání všech nástrah :)
 • 13. 12. 2020 Síťovací setkání "Odmalička", aneb školky to zkusily online!
  Tandemu se 1. 12. 2020 podařilo propojit v online prostoru zástupkyně českých a německých mateřských škol a jazykové animátorky. Společně se zamýšlely nad možnostmi udržování přeshraničních kontaktů za časů corony a na vlastní kůži si...
 • 10. 12. 2020 Nabídka práce v sekretariátu Tandem Plzeň
  Od poloviny února nabízíme pracovní místo u Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže TANDEM při Západočeské univerzitě v Plzni na pozici  pracovník / pracovnice sekretariátu . Strukturovaný životopis...

Doporučujeme

 • 19. 12. 2020 PF 2021
  Koordinační centrum Tandem Vám přeje klidné a pokojné svátky strávené ve zdraví a pohodě . Do příštího roku pak hodně  odolnosti a motivace při překonávání všech nástrah :)
 • 10. 12. 2020 Nabídka práce v sekretariátu Tandem Plzeň
  Od poloviny února nabízíme pracovní místo u Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže TANDEM při Západočeské univerzitě v Plzni na pozici  pracovník / pracovnice sekretariátu . Strukturovaný životopis...
 • 7. 12. 2020 Česko-německý fond budoucnosti vyhlašuje Téma roku 2021
  Prostřednictvím Tématu roku 2021: “ Nové časy? Nové cesty! Česko-německé vztahy v dobách pandemie ” chce Česko-německý fond budoucnosti v obou zemích podnítit diskuzi o důsledcích krize pro obě společnosti stejně jako motivovat k jejich společnému...

Newsletter

Chcete-li dostávat novinky na e-mail, vyplňte přihlášku k odběru newsletteru.

YouTube   twitter

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Západočeská univerzita

Voš Plzeň